Hasznos volt számodra ez a cikk?
Mondd el mennyire!
A szobor egy talapzaton álló, bronzból készült, 2,5 méter magas alakot ábrázol. Petőfi Sándor jobb kezében kardhüvelyben nyugvó szablyát tart, bal kezét pedig a mellkasán tartja. A költő arcán eltökélt, harcias kifejezés ül. A talapzaton elölről és hátulról egy-egy Kossuth-címer látható, alulról és felülről az "1848" és az "1948" feliratokkal.
A szoborállítás ötlete Házi Árpád pest-pilis-solt-kiskun vármegyei alispántól származik, aki 1948-ban, a szabadságharc centenáriumának alkalmából vetette fel a témát. A terv anyagi okok miatt akkor nem valósult meg. Csiba József gödöllői tanácstag 1954-ben újból felkarolta az ügyet, megalakította a Petőfi-szobor Társadalmi Bizottságát, és gyűjtést szervezett. A közadakozásból befolyt összeg azonban csak a talapzat elkészítésére volt elegendő. Ekkor Erdey-Grúz Tibor oktatási miniszter közbenjárására az állam is támogatta a szoborállítás ügyét. A szobor elkészítésével Turáni Kovács Imrét bízták meg.
A gödöllői Petőfi Sándor szobor a magyar forradalom és szabadságharc, valamint Petőfi Sándor költészetének méltó emléket állító műalkotás. A szobor a hazaszeretet, a bátorság és a hősiesség szimbóluma. A szobor Gödöllő egyik kedvelt turisztikai látványosságává vált, és a város kulturális életének fontos elemévé is.
Hasznos volt számodra ez a cikk?
Mondd el mennyire!
Szavazatok száma: 130
Átlagos értékelés: 5.0