Ezt a pénztárcád is megköszöni – így próbálj meg takarékoskodni a vízzel!
Nyaranta elő szokott fordulni, hogy I. fokú vízkorlátozást rendelnek el a polgármeseterek, a csapadékhiányos időjárás és a meleg időben történő túlzott vízfogyasztás miatt, így történt most ez Gödöllőn is. Visszavonásig lesz érvényben a rendelet, de nem árt tudnunk, néhány tippet, hogyan alkalmazhatjuk a kevesebb vízfogyasztást az év többi napján is!
1. Zuhanyozz, nem kell mindig kádban fürdeni!
Az ember nem gondolná, de zuhanyozással legalább ötször kevesebb vizet használ el az ember, mintha tele engedne egy kádat vele. A kádban átlagosan 80 liter vizet engedünk, teljesen feleslegesen!
2. Amíg zuhanyzás közben hajat mosol, zárd el a csapot!
Sok kicsi sokra megy, hidd el, számít az az 5-10 perc, amig feleslegesen folyik a víz a hajmosásod közben.
3. Fogmosásnál se folyasd a vizet!
Jobb pohárból öblíteni, ezzel a kis mutatvánnyal percenként 6-9 liter vizet takaríthatsz meg, ami éves szinten 10-15000 liter!
4. Mosogass, de okosan!
Mosogatásnál a mosogatótálcába tegyél egy tálat, ebbe felfoghatod a már használt vizet, ezáltal 50%-kal csökkentheted a vízveszteséget.
5. Forralásnál se pazarolj!
Ha vizet forralsz, pont annyit rakj belőle a vízforralóba, amiről biztosan tudod, hogy szükséged lesz rá! Ugyanis a felmelegített, de fel nem használt víz nem csak víz, de energiapazarlás is.
6. Csepeg a csap? Rögzítsd!
Rögzítsd a csepegő csapokat, mert ha úgy hagyod, 5-15 liter vizet is elpazarolhatsz! Ezzel évente több mint 5000 liter vizet is megtakaríthatsz, sokszor elég bőven egy csapalátét csere is, hiszen, ha azok elkopnak, akkor csepeghet, szivároghat a víz.
7. Cseréld le zuhanyfejed egy takarékos változatra!
Ha egy víztakarékos zuhanyfejre váltasz, a használatával akár 50-t60 liter vizet is tudsz spórolni! A fej választásánál érdemes a drágábbat választani, hisz ebben az esetben nagyon gyorsan megtérül az ára.
8. Nem kell mindig, minden ruhát kimosni!
Vigyázz jobban a ruháidra, ezáltal kevesebbet kell kimosni őket. Ha pedig mosol, töltsd tele a mosógépet mindig.
9. Zöldségek, gyümölcsös mosása
Ne folyó víz alatt mosd a megvásárolt zöldségeket, gyümölcsöket, hanem használj egy tál vizet erre. Sőt, ezt a vizet utána fel tudod használni a növényeid locsolására is!
10. Éljenek a kettős öblítésű WC-k!
Az otthoni vízfogyasztásunk megdöbbentően nagy részét, kb. 30%-kát a WC öblítés teszi ki, és sajnos ez ivóvíz minőségű vizet jelent. Ha kettős öblítésű WC-nk van, akkor a vízmennyiség igény szerint változtatható, hisz osztott öblítőgombbal rendelkeznek. Míg a régebbi típusú WC-vel öblítésenként 13 litert használunk ezzel, az osztott gombossal ez 4-6 literre csökkenthető.
Ha már ezek közül legalább egyet betartunk, már teszünk a környezetünkért, apránként haladva pedig jobbá tehetjük ezáltal a Földünket is.