A kávé eredete, kávé története

A kávé eredete

2008-02-14 18:11

A legenda Kaldiról szól, egy ifjú pásztorról az antik Arábiában, aki gyakran vitte kecskéit a közeli hegyi legelőre, egy kolostor szomszédságába.
Kecskéi, mikor lelegelték egy különleges, ismeretlen bokor piros bogyóit, a pásztorfiú legnagyobb ámulatára nyugtalanná váltak. Mivel azt gondolta, hogy mindez az ördög műve, Kaldi összeszedte a titokzatos bokor gyümölcseit, és elvitte azokat a kolostorba megmutatni az aggastyán apátnak, Yahiának.

 

 A kávé szenvedély kezdete

A szerzetesek, megegyezve abban, hogy valóban minden bizonnyal az ördög művéről van szó, azonnal elégették a megrontó hatású hegyi cserje leveleit és bogyóit. De a bogyók olyan isteni aromát árasztottak magukból égés közben, hogy a szerzetesek kíváncsiságukban összegyűjtötték az elégett bogyókból megmaradt port, s főzetet készítettek belőle. A főzetből egy nagyon sötét színű, illatos, sűrű italt nyertek. Egyre növekvő kíváncsisággal nagyokat kortyolgattak belőle.
 

 Az ég ajándéka

Legnagyobb meglepetésükre úgy felélénkültek, hogy az esti rituális imádkozások során mindig is érzett szokásos fáradtságuk és álmosságuk hirtelen elillant. Hamar rájöttek, hogy ezekkel a bogyókkal, megpörkölve őket, el lehet űzni az álmosságot. Így kezdtél el használni őket gondolkodásuk serkentésére, illetve az éjféli imádkozások megkönnyítésére: így lett ebből a "pokoli sötét" italból az Ég ajándéka.
Azóta a kávé nem csupán egy egyedüli és utánozhatatlan ital, hanem egy igazi rítus. Mindennapjaink ellenállhatatlan illata, egy finom korty, amely regenerál minket, dédelget és kényeztet.

 
A kávé és az arabok

A kávépiac ellenőrzése és monopóliuma évszázadokig kétségtelenül az arab népek kezében volt, akik elsőként használták a megpörkölt szemeket főzet készítéséhez. Ennek az italnak a népszerűsége a muzulmán világban összekapcsolódik a bor és az alkoholos italok tilalmával, amit a Korán ír elő. Az európai kereskedők első kísérletei a Coffea Arabica nevű (Linnaeus ezzel a névvel osztályozta) növény meghonosítására országaikban nem jártak sikerrel.

 

 A kávé keresekedelembe helyezése

Csak a XVIII. század kezdetén sikerült a hollandoknak kedvező eredményeket elérniük néhány növény elültetésével Jáva szigetére, amely a Kelet-Indiai Társaság idejében holland gyarmat volt. Majd néhány példányt telepítettek az amszterdami üvegházakba is, és elkezdték ott nevelni őket. Ezek a példányok közül vittek egyet különleges ajándékként a Napkirálynak, XIV. Lajosnak. Az uralkodó felismerte a növényben rejlő kereskedelmi lehetőségeket, így minden egyes birtokán elkezdte termeszteni azt, megalapozva ezzel a kávé népszerűségét.

Aktuális híreink

Hírek
A színház szerelmeseit egy igazán különleges produkció várja Gödöllőn, a Művészetek Házában. 2025. február...
Hírek
Az újév mindig különleges alkalom, és nincs is jobb módja az évkezdésnek, mint egy elegáns zenei gála, amely...
Hírek
December 12-én súlyos bűncselekmény rázta meg Gödöllőt. Egy férfi brutális erőszakot követett el volt párján,...