Kirándulj Magyarország legnagyobb és legrégebbi nemzeti parkjában!
Ha az Alföldre gondolunk, mindenkinek először a Hortobágy ugrik be, ami nem csoda. A magyar puszta neve egybeforrt az 1973-ban létrehozott Hortobágyi Nemzeti Parkkal, a Világörökség része, a magyarság egyik jelképe. Mindenkinek legalább egyszer látnia és tapasztalnia kell, mit is jelent ez a táj országunknak, mit nyújt számos látnivalójával és kincseivel.
Lenn az alföld tengersík vidékin
Ott vagyok honn, ott az én világom
Börtönéből szabadúlt sas lelkem,
Ha a rónák végtelenjét látom.
(Petőfi Sándor: Az Alföld részlet)
Kilenclyukú híd
Kikerülhetetlen és fő látnivalója a Hortobágynak a kilenclyukú híd; eleinte fából készült híd volt a Hortobágy folyó felett, majd az 1830-as években megépült Povolny Ferenc tervei által a mai is látható, klasszicista stílusú kőhíd, ami Magyarország leghosszabb közúti kőhídja. Évszázadokon át kereskedelmi és marhahajtó út volt Debrecen és Pest-Buda között.
Az 1970-80-as években élte fénykorát a hídon megtartott „hídvásár”, ahova rengetegen jártak nézelődni, vásárolni. Ezt a hagyományt a mai napig őrzik, minden augusztus 20-án a Debreceni Virágkarneválhoz kötve megtartják.
Hortobágyi-halastavi kisvasút
Felnőőtek, gyerekek kedvelt programja a kisvasutazás: az Öreg-tavak belső gátján közlekedő kisvasút által betekinthetünk az itteni élővilág napjaiba, megcsodálhatjuk az itt élő 300-nál is több madárfajt. Az út 5 kilométeres úton, ha jól figyelünk láthatunk jégmadarat, nagy kócsagot, vadlúdféléket, gémféléket. Ha ősszel megyünk láthatjuk a több ezer darumadarat, aki a Kondás-tónál pihennek, ezt a látványt pedig sosem feledjük el.
#GALERIA2-43#
A lélegzetelállító Mátai Ménes
Az ország legjelentősebb lótenyésztő központja, a Mátai Ménes is a Hortobágyon található. Lovasnapokat és lovasversenyeket szép számmal tartanak ezen területen.
A közel 270 ló otthonát lovaskocsival is be lehet járni. Itt megismerhetjük a régi magyar háziállatokat: a rackajuhot, a szürke szarvasmarhát és a bivalyt is. A csikósok látványos bemutatót is tartanak nekünk a lovaikkal, ami egy maradandó élmény. Betekintést nyerünk a pásztorok egykori viseletébe, a gémeskút használatába is. A lovaskocsizás után megtekinthetjük az istállókat és a Métai Ménes kiállítást is.