Gödöllő zöld varrodája: kreatív újrahasznosítás a fenntarthatóság jegyében
Ismét büszkék lehetünk Gödöllőre, hiszen a város ad otthont a példaértékű Zöld Varrodának. Ez a forradalmi műhely bizonyítja, hogy a textilhulladéknak nem kell a kukában végeznie. A varroda munkatársai a kidobott ruhákból új tárgyakat készítenek, és megtanítják a helyieket az újrahasznosítás fortélyaira. A Zöld Varroda célja, hogy tű és cérna segítségével egy fenntarthatóbb jövőt teremtsenek – írja a telex.hu.
Újrahasznosítás Gödöllőn: második esélyt kapnak a ruhák
A Zöld Varrodában a rossz farmernadrágokból székkárpit vagy táska készül, míg a Covid-járvány idején használt törölközőkből mosdókesztyűket varrtak idős betegek számára. A varroda minden apró textildarabnak új életet ad, és így csökkenti a textilhulladék mennyiségét, miközben segít a rászorulóknak. Kárpátaljai gyerekeknek készítettek ülőpárnákat, kötényeket és tornazsákokat, míg a még használható ruhákat megfoltozzák, és a kerítésre akasztják, hogy bárki elvihesse, akinek szüksége van rá.
Közösségi tanulás Gödöllőn: varrni tanítanak a fenntarthatóságért
A varroda küldetése túlmutat a ruhák újrahasznosításán: céljuk, hogy bárkit, aki betér hozzájuk, megtanítsanak varrni. Ezzel ösztönzik a helyieket, hogy otthon is folytassák az újrahasznosítást, ezzel hozzájárulva a környezetvédelemhez és a fenntarthatósághoz. A Zöld Varroda nem csak egy közösségi tér, hanem egy tanulási központ is, ahol mindenki lehetőséget kap, hogy kreatívan és hasznosan éljen a textilhulladékkal.
Ha szeretnéd látni a Deutsche Welle magyar kiadásának riportját a Zöld Varrodáról, itt megnézheted: