Művészetkedvelők figyelem! - elindult Gödöllő új kulturális központja
Gödöllő kulturális életének egyik újabb szakaszához értünk, ugyanis elindult városunk kulturális központja két történelmi létesítmény „összefogásával”: a Királyi Váró és a Várkapitányi Lak által.
Közelgő események a gödöllői kulturális központban
Gödöllői Akadémia 2023. I.félévi előadásai
Helyszín: Királyi Váró
2023. február 3. péntek 14.00.
A mi Gödöllőnk, tájékoztató városunk életéről
előadó: dr. Gémesi György polgármester
2023. március 3. péntek, 14.00.
Hogyan lett kutya a kutya
előadó: L. Péterfi Csaba kutyatenyésztő, az Európa Kutyakiállítás sajtófőnöke
2023. április 14. péntek 14.00.
Szálljunk a zene szárnyán
előadó: Herczenik Anna operaénekes és Cser Ádám karmester, zeneszerző, a Miskolci Nemzeti Színház zeneigazgatója
A belépés díjtalan.
További információk: Sebő Györgyné, +36307091097
A gödöllői Királyi Váró és Várkapitányi Lak története
Városunkban megannyi történelmi helyszín és épület található, ilyen az új kulturális központnak helyszínt adó Királyi Váró és a Várkapitányi Lak.
A Királyi Várót I.Ferenc József és felesége Sissi számára hozták létre, amikor 1867-ben a királyi pár megkapta koronázási ajándékként a gödöllői kastélyt. Eleinte szerényen nézett ki, korabeli beszámolók szerint „kicsi volt, fülledt és piszkos”. Végül 1882-ben elkészült a neoreneszánsz stílusban épített Királyi Váró, ami egyedülálló volt, hiszen még a Nyugati pályaudvarnál sem volt különálló épület erre a célra, ott a vasútállomás részét alkotta.
Az épület város felőli oldalán négy jón oszlop volt, melyek előtt az udvari kocsi állt, várva az érkező királyi családra, hogy elszállítsa őket a Kastélyba. Az érkezésükkor vörösszőnyeget terítettek le az épület bejárata és a vasúti sínek közé.
A Hercegi Váróba lehetett először megérkezi a bejáratnál, ezt követően jobbra Sissi várószobája volt, balra I. Ferenc Józsefé. Mindkét szobában megtalálható volt egy íróasztal, egy tükör és egy ülőgarnitúra – természetesen mind luxus kivitelben.
A Várkapitányi Lakot előszőr egy 18.századi térképen ábrázolták, annak idején a kastélyhoz tartozott, a jószágkormányzó lakott benne, aki az uradalom gazdálkodását intézte. Még Ferenc József előtt egy orosz parancsnok lakott benne, majd Ferenc József feleségének, Erzsébet királynénak az udvarmestere és később a várkapitány is lakott itt, innen ered a mai napig élő elnevezés. Az évek múlásával folyamatosan romlott az állapota, a tulajdonosok is folyamatosan váltották egymást. Gödöllő Önkormányzata 2010-ben vásárolta vissza, majd 2016-ban elkezdte felújítását saját forrásból, majd 2019-re végleg elkészült a 433 milliós beruházás.
Kövessétek be a Gödöllői Királyi Váró és Várkapitányi Lak Kulturális Központ Facebook-oldalát és tájékozódjatok a friss eseményekről.