A gödöllői botanikus kertről pár szóban
A MATE botanikus kertjének története több mint 60 évvel ezelőtt kezdődött, 1959-ben. Ekkor kezdték meg Hortobágyi Tibor professzor és kollegái kiépíteni a kertet, ami Magyarország első agrobotanikus kertje lett. Több mint 1400 hazai és idegenhonos, távoli országokból származó növény otthona. A kertnek 15 különféle gyűjteménye van, a bambuszok, rózsák, magnóliák az ország legszebb, legfajgazdagabb összeállításai közé tartoznak. A termesztetett növény között megtekinthetőek hazánk szántóföldi és kertészeti növényei, tanösvény is van, mely sok óvodás, iskolás csoport kedvelt látogatóhelye, főleg a bambuszerdő, ami országos szinten ritka látványosság.
Miután kigyönyörködtettétek magatokat a csodás képekben, ismerjétek meg a virágokat közelebbről!
Illír sáfrány a gödöllői botanikus kertben
Ez a hazánkban védett krókusz faj csodásan kecses alakjáról ismert, ablakládák és sziklakertek lakója elsősorban. A legkorábban virágzó krókusz fajok egyike, február-március környékén már meg is csodálhatjuk őt teljes valójában, például a gödöllői botanikus kertben. A lila több árnyalatában tündöklő hagymagumós évelő egyik érdekessége, hogy esős időben a szépséges virágkelyhei becsukódnak.
Csillagos téltemető a gödöllői botanikus kertben
A tavasz legkorábbi hírnökei közé tartozik az élénksárga színű téltemető, melynek látványa fantasztikus sárga szőnyegként tárul elénk. Február végi nyílásával pontosan érkezett meg a gödöllői MATE botanikus kertjébe, sokáig azonban nem lehet őt csodálni, hiszen március végén már le is bontja szirmait. 8-10 centinél nem nő magasabbra, védett és mérgező növény.
Kikeleti hóvirág a gödöllői botanikus kertben
Talán kijelenthetjük, hogy a hóvirág a tavasz elsőszámú hírnöke, nincs olyan ember, aki ne kedvelné őt és nem repesne az örömtől, ha meglátjuk kinyílva valahol – hisz tudjuk, ha a hóvirág megjelent, a tavasz is már az ajtóban van. Nyirkos talajú erdők, ligetek és cserjések közelében nyílnak leginkább. Néhol tömegesen nyílnak, mint például a gödöllői botanikus kertben is, ami páratlan látványt nyújt. Érdekesség, hogy hagymájának egyes hatóanyaigat a gyógyszeriparban is felhasználják.
Botanikus kert nyitvatartása:
Hétfő-csütörtök: 8-16
Péntek: 8-14
A képeket készítette: Csabai Vera