Drog miatt lett rosszul egy diák Gödöllőn
Mentő érkezett az egyik gödöllői iskolához hétfő délelőtt. A helyszínen egy diákot láttak el, aki rosszul lett tanítás közben. A kezdeti aggodalmakat hamar felváltotta a megdöbbenés: a gyermeknél drogot találtak - írta a 24.hu. A történet azóta bejárta az országos sajtót, de a helyi közösséget különösen mélyen érinti – hiszen ez már nem egy távoli, megfoghatatlan probléma, hanem nagyon is itt van, köztünk.

Drogfogyasztás egy gödöllői iskolában – nem lehet többé tabutéma
A 24.hu információi szerint a rendőrség kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmény gyanújával indított vizsgálatot, miután egy fiatal diák drogot fogyasztott, és ennek hatására lett rosszul az órán. A mentők stabil állapotban szállították kórházba, de az eset sokkolta a várost – különösen a szülőket és az iskolák dolgozóit.
Gödöllőn eddig kevés hasonló esetről lehetett hallani nyilvánosan. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne jelen a probléma – csupán eddig csendben maradt. A történtek rávilágítanak arra, hogy a droghasználat kérdése nem csupán városi legenda vagy messzi nagyvárosi jelenség: a dizájner drogok, az interneten rendelhető szerek és a kortárs nyomás bárhol utat találhatnak a fiatalokhoz.
Mit tehet Gödöllő közössége egy ilyen helyzet után?
A szülők többsége most talán ugyanazt kérdezi: hogyan történhetett ez meg, és hogyan lehet megelőzni, hogy más gyerekkel is megtörténjen? A válasz sajnos nem egyszerű. A tiltás és szigor önmagában ritkán elegendő – a valódi megoldás hosszú távon a figyelemben, az odafigyelésben és a bizalmi kapcsolatokban rejlik.
Fontos lenne, hogy az iskolák prevenciós programjai ne csak formális előadásokból álljanak, hanem valódi, őszinte beszélgetésekre is lehetőséget adjanak. Emellett a szülők szerepe is kulcsfontosságú: a gyerekekkel folytatott rendszeres, ítéletmentes párbeszéd, az érzelmi biztonság és az elérhető segítség legalább akkora súllyal bír, mint bármilyen iskolai szabályzat.
Egy sokkoló esemény, ami lehet figyelmeztetés is
A gödöllői eset egyértelmű üzenetet küld: nem elég, ha csak akkor kezdünk el foglalkozni a fiatalokat érő veszélyekkel, amikor már megtörtént a baj. A valódi prevenció nem utólagos reakció, hanem egy hosszú távú gondolkodásmód, ami közösen, családok, pedagógusok és helyi szervezetek együttműködésével valósulhat meg.
A mostani történet nem arról szól, hogy „melyik iskolában történt” vagy „kinek a gyereke volt” – hanem arról, hogy bármelyik közösséget érintheti. Épp ezért kell róla beszélni. Nem ijesztgetni kell, hanem komolyan venni.